RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend aftermarket commercial restaurant ranges.
- Engineered to match existing Southbend units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Southbend 1179030 commercial restaurant ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend 1179030 Door Spring 3-15/16 Inch 27 Coils for Southbend Ovens
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | 1179030 |
| Manufacturer Part # | 1179030 |
| Height | 4" |
| Width | 1" |
| Depth | 4" |
| Weight | 0.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend 1179030 Door Spring 3-15/16" Overall 2-1/2" Spring Body, 15/16" Wide 27 Coils Hooks Are 90 Deg Of Each Other, (old One Was 11/16" Dia And Had 32 Coils), Southbend Oven Series 300 400 Space Saver Oven.
