Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend aftermarket commercial restaurant ranges.
- Engineered to match existing Southbend units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Southbend 1176006 commercial restaurant ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend 1176006 1/8 Inch MPT X 1/8 Inch MPT Burner Valve Gas with Adapter
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | 1176006 |
| Manufacturer Part # | 1176006 |
| Height | 1.25" |
| Width | 1.25" |
| Depth | 3.5" |
| Weight | 0.19 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend 1176006 Burner Valve Nat [ 1/8" Mpt X 1/8" Mpt ] [ Rotation, Off/hi/low] Push To Turn, [stem Flat Down] [stem Size .240" ] Stem Length 1-1/4, [ctr Inlet To End Of Stem 2-1/8" ] [ Angle - 90], "c" 7/8", [ Comes With 3/8"-27 X 1/8" Mpt Adapter For Outlet ], For Knob Use # 22-1258 Off-high-low., Southbend Broiler 3230 A S-36 A S-60 A, Convection Oven 300 301 Ht
