Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend aftermarket commercial restaurant ranges.
- Engineered to match existing Southbend units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Southbend 1170344 commercial restaurant ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend 1170344 Rocker Switch 7/8 Inch X 1-1/2 Inch SPDT Switch White
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | 1170344 |
| Manufacturer Part # | 1170344 |
| Height | 2" |
| Width | 0.9" |
| Depth | 1.7" |
| Weight | 0.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend 1170344 [ Rocker Switch ] [ Fits Hole 7/8" X 1-1/2" ] [ On/on ], [ Spdt ] [ Terminals 3ea (1/4" Tabs) ], [ Amp/volt 15a/125v 10a/250v ] [ Color White Rocker/, Black Bezel ] 3/4hp - 125->250v, Southbend Oven Series Eb Es Gb Gs V Vs, X Xe, Xs Xse With S/n Beginning With 88a & Up., (old Picture Has Wrong Amps.)
