FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Champion cold and frozen beverage dispensers.
- Authorized Champion dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Champion 115585 cold and frozen beverage dispensers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Champion 115585 Motor 14 Inch 2 Hp 208-230/460v 60hz Electric Pump Motor
| Manufacturer | Champion |
|---|---|
| Model Number | 115585 |
| Manufacturer Part # | 115585 |
| Height | 13" |
| Width | 14" |
| Depth | 19" |
| Weight | 35.62 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Champion 115585 Pump Motor, 208-230/460v 2 Hp 5.9-5.6/2.8a 3450 Rpm Frame 56cz, 60hz 3 Phase, Shaft 2-1/2" X 5/8" With 5/8" Of Thread At The End, Champion D-h1t D-h1tcm4 D-h1tcm5 D-h1tm4, D-h1tm5 D-hbt, D-hbtcm4 D-hbtcm5 D-hbtm5 Uc-c Uc-cw
