Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Other aftermarket commercial restaurant ranges.
- Engineered to match existing Other units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Other 1150 commercial restaurant ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Imperial 1150 3/16 Inch Bulb Thermostat Gas Oven Control with Cap 48 Inch
| Fits with Manufacturer | Imperial |
|---|---|
| Model Number | 1150 |
| Manufacturer Part # | 1150 |
| Height | 4.5" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 11.19" |
| Weight | 1 lb |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Imperial 1150 Viewed From Rear See "bj Outlet Positions", W/ By-pass Adj At Top & Gas Inlet Down, [ Bjwa T Stat 1/4" Npt ] [ Temp Low-500 ], [ Bulb 3/16" X 11-3/16" ] [ Cap 48" ] [ Out "b" Left, [rotation 180 ] [ No Pilot Adj ] [ Narrow Flange ], [ Dial To Use # 22-1207 Off-250-500 ], Griddle Artg, Imperial Oven Series Ir W/standard Oven., Royal Range- Range Series With Standard Oven, Tri-star Oven
