RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket commercial restaurant ranges.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 113776-G3 commercial restaurant ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 113776-G3 19 Inch Cast Iron Rear Burner Assembly 20000 BTU with Pilot Clip and Air Shutter
| Fits with Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 113776-G3 |
| Manufacturer Part # | 113776-G3 |
| Height | 4.5" |
| Width | 6" |
| Depth | 23.5" |
| Weight | 6.9 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 113776-G3 Cast Iron Rear Burner Assy, 19" Long 6-1/4" Dia Od X 1-1/8" Id Burner Head, 8 Legs In Burn Area 20 000 Btu, Comes With Pilot Head Clip # 26-2248, Air Shutter # 26-1514, 416465 On Burner Head, 415320-2 On Venturi, Vulcan, Range Gh53/72 Gh56 Ghm53/72, , H53-72 H54 H56 (old 7853-72 7854 7856).
