Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Merco aftermarket strip warmers.
- Engineered to match existing Merco units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Merco 110896 strip warmers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Merco 110896 26-1/4 Inch Quartz Element 240v 750w Electric Heating Unit
| Fits with Manufacturer | Merco |
|---|---|
| Model Number | 110896 |
| Manufacturer Part # | 110896 |
| Height | 4" |
| Width | 5" |
| Depth | 37" |
| Weight | 2.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Merco 110896 Quartz Element 240v 750w 1ph 26-1/4" Terminals Pin, Socket For Snap-in Elements # 38-1108, ( Has #14 Wire Lead ), Merco, Warmer Bw-60 Bwi-60 Ezfw-(30 60 90 120), Ezlfw-(30 60 90 120) Ezlnw-(30 60 90 120), Eznw-(30 60 90 120) Ezpw-60 Ezt-30, Hfc-(60 60ts) Pt-(6018 6024 6030 6036), Sshfc-(60 60ts) Sw-(6018 6024 6030 6036).
