RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 108823-6 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 108823-6 4 Inch Thermostat Kit for Vulcan Hart Ovens
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 108823-6 |
| Manufacturer Part # | 108823-6 |
| Height | 4" |
| Width | 4" |
| Depth | 18.5" |
| Weight | 1.23 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 108823-6 Bj Oven Thermostat 1/4" Fpt Outlet "d" Rotatation 90, Degrees Ccw 3/16" Heater Pilot W/plug., Cap 48" Bulb 11", Includes Thermostat Knob Nipple And Screws, Red Bj Thermostat Knob # 22-1212 [ 2-3/8" Dia ] [, Off-low-250-500] [mount 11/16" ] [ Notch Position Up ], 9/16" Protrusion., Nipple (19/32") Threading Special, Qty 2ea Screw # 26-3850, Thermostat Only # 46-1161, Vulcan Oven Series 77 & Sg77
