RestaurantSupply.com is your trusted source for Cleveland aftermarket steamers combi ovens and steam kettles.
- Engineered to match existing Cleveland units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Cleveland 104379R steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Cleveland 104379R 1/4 Inch Diameter White Silicone Hose NSF Approved
| Fits with Manufacturer | Cleveland |
|---|---|
| Model Number | 104379R |
| Manufacturer Part # | 104379R |
| Height | 0.5" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 1" |
| Weight | 0.07 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cleveland 104379R Nsf Appeoved, White Silicon Hose 1/4" Id X 1/2" Od, Hose Clamp # 85-1053, The Hose Manufacturers Website Says "able To Resist Extreme, Temperature Variation -100 To 500 F*, *when Used In An Nsf Application Max Operating Temp Is, Limited To 350 F., Cleveland Steamer Convection Steamer 21-cet-8, 21-cet-16 (electric Units).
