Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Southbend aftermarket commercial restaurant ranges.
- Engineered to match existing Southbend units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Southbend 1010499 commercial restaurant ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Southbend 1010499 3/16 Inch Bulb Gas Thermostat Fdto 1 54 Inch Cap
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | 1010499 |
| Manufacturer Part # | 1010499 |
| Height | 2.5" |
| Width | 2.25" |
| Depth | 12" |
| Weight | 1.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend 1010499 [ Fdto-1 ] [ Temp Low 250-550 ] [ Bulb 3/16" X 14-1/4" ], [ Cap 54" ] [ Gas 1/2" Fpt In/out( Side ) F & E ], [ Dial # 22-1009 150-550 ] Or, [ # 22-1203 Low-250-550 ], Bakers Pride, Oven 101 104 201 204 301 304 401 404., Southbend, Grill T-121-0/1 T-161-0/1 T-1361 T-1421-0/1., Oven 136 & 142 & W/suffix -0 & -1.
