Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket commercial restaurant ranges.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 1010397 commercial restaurant ranges
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 1010397 3/16 Inch Bulb Thermostat Fdo-1 48 Inch Cap
| Fits with Manufacturer | Southbend |
|---|---|
| Model Number | 1010397 |
| Manufacturer Part # | 1010397 |
| Height | 4.5" |
| Width | 3" |
| Depth | 16.5" |
| Weight | 1.4 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Southbend 1010397 [ Fdo-1 ] [ Temp 150-550 ] [ Bulb 3/16" X 14-3/4"], [ Cap 48" ][ 1/2" Npt In/out (side) F & E] No Dial., Dial # 22-1129 2-1/2" Dia 150-550 Mount .290", [position 4 Way], Dial Gen Use # 22-1009 Robertshaw-150-550 "d".290" 4-way, Franklin Chef Oven Series Gdo (except Gdo-232)., Garland Oven Series G2000., Jade Oven Where Applicable, Southbend Broiler 171-40 & -40a/b/c/d 32-40, Oven Conv V10 & 20, Vs10 & 20. Deck 17 112 177., Range 136 142 1228 1361 1362 1363 1364 1421 1422, 1423 1424 T1361 T1421. 1363 1364 1421 1422 1423, 1424 T1361 T1421.
