Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Cres Cor aftermarket commercial refrigeration parts and accessories.
- Engineered to match existing Cres Cor units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Cres Cor 1006 108 K1 commercial refrigeration parts and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Cres Cor 1006 108 K1 2.5 Inch Magnetic Latch Kit Edgemount with Retrofit Hardware
| Fits with Manufacturer | Cres Cor |
|---|---|
| Model Number | 1006 108 K1 |
| Manufacturer Part # | 1006 108 K1 |
| Height | 1" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 12" |
| Weight | 3.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cres Cor 1006 108 K1 Magnetic Latch And Strike W/ Retro Fit Harware To Replace, Old Style Push Button Latch., 11-1/2" Od 4-3/16" Mt. Ctrs., Kit Includes Kason 10171000004 Kason 171 Series Magnetic, Edgemount Latch, Cres-cor Food Warmers, Warmer H133ua-9 H-137u H-138-ccd-1834 H-138-kfc-68., Series H-339-(124 127 128 128-3 135-bk 188 188-3, 188-pt 1813 Ua-8).
