Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Market Forge aftermarket steamers combi ovens and steam kettles.
- Engineered to match existing Market Forge units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Market Forge 10-4714 steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Market Forge 10-4714 Thermostat 3/16 Inch Bulb Gas Convection Oven with Stainless Steel
| Fits with Manufacturer | Market Forge |
|---|---|
| Model Number | 10-4714 |
| Manufacturer Part # | 10-4714 |
| Height | 3.5" |
| Width | 4.25" |
| Depth | 13.75" |
| Weight | 0.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Market Forge 10-4714 [ Type - Kx ] [ Temp 150-475 F][ Bulb 3/16" X 11" ], [ Cap 48" ][ Mount 1 ], [ For Pointer Dial Use # 22-1118 ], Market Forge, Oven Gas Conv 250o(hc Hec) 2592(he Hec) 2700(he Hec), 2792(he Hec)., Cook & Hold 240ohe &2492he Style A & B Of Series 2500 &, 2700. Elec Conv 2600he 2692he 2800he 2892he., Etco Series 186(b C C-1 C-2) 200., Modular Elec Ovens 2600(a B) 2800(a B) Compact Models, 2200.
