Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Cleveland aftermarket faucet and drain accessories.
- Engineered to match existing Cleveland units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Cleveland 08522 faucet and drain accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Cleveland 08522 1 Inch Id Hose NSF Approved Black Polyurethane Reinforced
| Fits with Manufacturer | Cleveland |
|---|---|
| Model Number | 08522 |
| Manufacturer Part # | 08522 |
| Height | 1" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 1.4" |
| Weight | 0.7 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cleveland 08522 Nsf Approved, Black Reinforced Polyurethane Braided Hose, 1" Id X 1 7/16" Od, 1" Id Pressure Steam Line Reinforced Black Epdm Hose., 200 Psi Working Pressure 1"(25.4mm), Hose Clamp # 85-1267, Cleveland Cooking Compartment Drain Line, Steamer Convection Steamer Cet-8, Cet-16 10 Pan Units & Where Applicable., Pressure Steamer Where Applicable.
