RestaurantSupply.com is your trusted source for Cleveland aftermarket steamers combi ovens and steam kettles.
- Engineered to match existing Cleveland units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Cleveland 08511 steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Cleveland 08511 3/4 Inch Internal Diameter Steam Hose NSF Approved White EPDM
| Fits with Manufacturer | Cleveland |
|---|---|
| Model Number | 08511 |
| Manufacturer Part # | 08511 |
| Height | 1" |
| Width | 1" |
| Depth | 12" |
| Weight | 0.36 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cleveland 08511 Nsf Approved 330 F, Steam Hose, White Braided Silicone Hose 3/4" Id X 1 1/8" Od, 3/4" Id Pressure Steam Line Reinforced White Epdm Hose, Hose Clamp # 85-1267, Cleveland, Steamer Convection Steamer 21-cet-8 21-cet-16 & Where, Applicable.pressure Steamer Where Applicable., Nsf Certified
