Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Cleveland aftermarket steamers combi ovens and steam kettles.
- Engineered to match existing Cleveland units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Cleveland 08504 steamers combi ovens and steam kettles
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Cleveland 08504 1/2 Inch Reinforced White EPDM Steam Hose with Clamp
| Fits with Manufacturer | Cleveland |
|---|---|
| Model Number | 08504 |
| Manufacturer Part # | 08504 |
| Height | 0.75" |
| Width | 0.75" |
| Depth | 12" |
| Weight | 0.26 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cleveland 08504 Nsf Approved White Steam Hose, White Braided Silicon Hose 1/2" Id X 15/16" Od, 1/2" Id Pressure Steam Line Reinforced White Epdm Hose., 120 Psi Max Pressure, -75 To 350*f, Hose Clamp # 85-1056, Cleveland, Steamer Pressure Steamers Where Applicable., Nsf Certified
