Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Cres Cor aftermarket strip warmers.
- Engineered to match existing Cres Cor units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Cres Cor 0811 214 K strip warmers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Cres Cor 0811 214 K 10-1/4 Inch Warm Element Electric Brass Components
| Fits with Manufacturer | Cres Cor |
|---|---|
| Model Number | 0811 214 K |
| Manufacturer Part # | 0811 214 K |
| Height | 4" |
| Width | 2" |
| Depth | 11" |
| Weight | 1 lb |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Cres Cor 0811 214 K Warmer Element 120v 1000w 10-1/4" Long X 3-1/2", 5/8" Bushings With Washers Nuts & Seals, Cres Cor Model Phu1874735 Phu1874744, Brass Hex Nut 5/8"-18 (2)., Brass Bulkhead 5/8"18 X 1.190" Od. (30.24mm)(2), Flat Washer Ni-plated .662" Id X 1.302" Od. (2), Brass Washer/seal .625" Id X .864" Od. X 1.000" Thick. (2), Hex Nut #8-32 Ni-plated (4), Flat Washer Ni-plated #8 (6), Ceramic .306" (7.79mm) Od. X .196" (4.99mm) Id X, .376" (9.56mm) Long. (2), Terminal Stud 8-32 S/s (2), Dim A 93.01mm B 32.25mm C 257.17mm
