Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Blodgett aftermarket convection ovens.
- Engineered to match existing Blodgett units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Blodgett 05279 convection ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blodgett 05279 3/16 Inch Bulb Thermostat Kx for Blodgett Commercial Ovens
| Fits with Manufacturer | Blodgett |
|---|---|
| Model Number | 05279 |
| Manufacturer Part # | 05279 |
| Height | 2.5" |
| Width | 2.25" |
| Depth | 12.25" |
| Weight | 0.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Blodgett 05279 [kx ][ Temp 140-550 F ] [ Bulb 3/16" X 11-5/8" ], [cap 36"] [.187" ], Some Models Use # 22-1216 Dial (11224)off-550-200, # 22-1065 Dial (16393) Off-500-200., Later Models After Sep 86 Use Knob With Pointer # 22-1106, , Blodgett Oven 1200 Pizza Ovens Ef/eze Re., Oven Ctb & Ctbr (prior To 9-15-86) Dfg (prior To 7-1-87), Mark V (prior To 9-1-86) Mark V (prior To 9-1-86), Series Zephaire E & G W/mech Controls Sh1g Series Sho., Garland Oven Series 680 (elec).
