Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Imperial aftermarket convection ovens.
- Engineered to match existing Imperial units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Imperial 0513-1 convection ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Imperial 0513-1 3/8 Inch Gas Solenoid Valve 120v NC 115000 BTU
| Fits with Manufacturer | Imperial |
|---|---|
| Model Number | 0513-1 |
| Manufacturer Part # | 0513-1 |
| Height | 2" |
| Width | 3" |
| Depth | 4.5" |
| Weight | 0.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Imperial 0513-1 Nat/lp Gas Solenoid Valve, 3/8" Fpt Gas In/out 120v 1/4" Recessed Tab Term., 2-1/2" Wide Nc 115 000 Btu Baso, Duke Convection Oven E-101., Groen Where Applicable, Montague Model, Star Griddle 824 836 848 860 872 (ts/tschs)
