Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hatco aftermarket strip warmers.
- Engineered to match existing Hatco units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hatco 02.09.244.00 strip warmers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hatco 02.09.244.00 11-5/8 Inch Toaster Element Electric Cal Rod
| Fits with Manufacturer | Hatco |
|---|---|
| Model Number | 02.09.244.00 |
| Manufacturer Part # | 02.09.244.00 |
| Height | 0.5" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 11.5" |
| Weight | 0.6 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hatco 02.09.244.00 Elememt Location Depending On Model, 208v 900w 11-5/8" Overall Length X 4" 90 Deg 1/4", Tabs Brackets On Ends, Bracket To End Of Element 10-3/16", .265" Dia. Cal Rod., Hatco Tq-10 Tq-800 Rear Tq-800h Top Tq-1200 Front
