RestaurantSupply.com is your trusted source for Hatco aftermarket dishwashing parts and accessories.
- Engineered to match existing Hatco units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hatco 02.04.720 dishwashing parts and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hatco 02.04.720 2.5 Inch Bolt Flange Electric Booster Element with Gasket
| Fits with Manufacturer | Hatco |
|---|---|
| Model Number | 02.04.720 |
| Manufacturer Part # | 02.04.720 |
| Height | 16.5" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 2.5" |
| Weight | 2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hatco 02.04.720 Booster Element 2-1/2" Sq Flange, [ 208v 9500w 1ph ] [ 1-3/4" Oc Bolt Holes, , 15"l Inside ] [terminals Screw, Includes 2-1/2" Sq Gasket # 32-1166, Hatco Booster Compact (39kw), Imperial & Powermite (58.5kw Before S/n 0000-fl01).
