Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hatco aftermarket dishwashing parts and accessories.
- Engineered to match existing Hatco units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hatco 02.04.502.00 dishwashing parts and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hatco 02.04.502.00 2-1/2 Inch Sq Flange Electric Booster Element Gasket
| Fits with Manufacturer | Hatco |
|---|---|
| Model Number | 02.04.502.00 |
| Manufacturer Part # | 02.04.502.00 |
| Height | 11" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 1.5" |
| Weight | 1.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hatco 02.04.502.00 Booster Element 2-1/2" Sq Flange, [ 480v 5000w 3ph ] [ 1-3/4" Oc Bolt Holes, , 9 3/4"l From Top Of Flange ], Includes 2-1/2" Sq Gasket # 32-1166 And Terminal Screws, Hatco Booster Compact (5 & 15 & 30kw), Heavy Duty (15 & 30 & 45kw), Hatco C-5 C-15 C-30 S-15 S-30 S-45, Imperial & Powermite (15 30 & 45kw).
