RestaurantSupply.com is your trusted source for Bunn strip warmers.
- Authorized Bunn dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Bunn 01161.0000 strip warmers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Bunn 01161.0000 3 Inch Full Sheath Electric Coffee Element Stainless Steel
| Manufacturer | Bunn |
|---|---|
| Model Number | 01161.0000 |
| Manufacturer Part # | 01161.0000 |
| Height | 1" |
| Width | 3.88" |
| Depth | 3.88" |
| Weight | 0.6 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Bunn 01161.0000 Element 3 Heat Ring Heater Full Sheath, [ 120v 275 W Or (137/68)w 1ph ] [ 4" Od X 1-3/4" Id ], [terminals Stud 10-32, Bunn-o-matic, Coffee Brewer Series Rl Rt Rtf., Warmer Shp Shs Sub., Note Half Sheath Units Have Reduced Thermal Gradient To, Heated Surface Provides Faster Heat Up.
