RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart casters and legs for cooking holding equipment.
- Authorized Hobart dealer, ensuring genuine commercial storage and transport and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hobart 01-505042-PE casters and legs for cooking holding equipment
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 01-505042-PE 4 Inch Swivel Caster Plate Rubber Gray with Brake
| Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 01-505042-PE |
| Manufacturer Part # | 01-505042-PE |
| Height | 5" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 6" |
| Weight | 1 lb |
| Hazardous | False |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 01-505042-PE Color Gray, Material Rubber, Caster Brake Y, Load Height 5", 127 Mm, Wheel Diameter 4", 102 Mm, Centers 2 7/8 X 1 3/4", 73 X 44 Mm, Caster Type Plate, Swivel
