RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart cooking equipment accessories and gas connectors.
- Authorized Hobart dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hobart 00-428807-00001 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 00-428807-00001 5.8 Inch Gas Oven Control Valve with Compression Fittings
| Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 00-428807-00001 |
| Manufacturer Part # | 00-428807-00001 |
| Height | 2.95" |
| Width | 5.8" |
| Depth | 11.65" |
| Weight | 2.42 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Italy |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 00-428807-00001 Oven Control Valve, 1/2" Mpt In/out W/ 7/16" Cct Fittings, 1/8" Fpt Pilot Out Only With 1/4" Cct Fitting, 36" Cap Bulb 3/16" X 4-3/4" Up To 550 Deg F, Vulcan Oven G36 G36c G48 G48c G36l
