Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket convection ovens.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 00-415780-00005 convection ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 00-415780-00005 2-5/8w Blower Wheel 9-7/8 Inch Concave Back
| Fits with Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 00-415780-00005 |
| Manufacturer Part # | 00-415780-00005 |
| Height | 9.88" |
| Width | 2.63" |
| Depth | 9.88" |
| Weight | 2.6 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 00-415780-00005 Blower Wheel, [ 9-7/8" Dia ] X [2-5/8"w] 5/8" Bore Concave Back, Cw Rotation Smooth Hub 1 Set Screw., Vulcan Motor 120/208/240v 1ph # 68-1008 Or, # 68-1275 ( Either Will Work), Wolf & Vulcan 2 Speed 115v Motor # 68-1038, Vulcan Oven Et (not Et4 Gt Roe Sg Vc, Wolf Oven Wkgd
