Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hobart 00-411205-00005 Motor 1/2hp 115/230v 8.0/4.0a Clockwise Rotation
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 00-411205-00005 |
| Manufacturer Part # | 00-411205-00005 |
| Height | 10.5" |
| Width | 12" |
| Depth | 19" |
| Weight | 28.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 00-411205-00005 [ 115/230v ] [ 1/2hp ] [1ph ] [1725 Rpm ] [8.0/4.0a ], [cw Rotation ] [ 5/8" X 2-7/8" Shaft ]., Approx 9-1/2" Dia Face 8-3/4" Mount Centers, Product Info - If Out Of Stock Consider M123 # 68-1009, Wolf Blower Wheel Mb-110 # 26-4052, Low Voltage (115v) Wiring Connect One Side Of Line To Blk, And Red. Other Side Of Line To Yellow. Tie Blue And, White Together., High Voltage (230v) Wiring Connect One Side Of Line To Blk., Other Side Of Line To Yellow. Tie Red And White Together., No Connections To Blue.
