Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket cooking equipment accessories and gas connectors.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 00-408279-00005 cooking equipment accessories and gas connectors
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 00-408279-00005 3/4 Inch Gas Pressure Regulator with Vent Limiter
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 00-408279-00005 |
| Manufacturer Part # | 00-408279-00005 |
| Height | 4.5" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 3.5" |
| Weight | 1.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 00-408279-00005 Nat Gas 3/4" Fpt Gas In/out 1/2 Psig Certified, 1 Psi Tested 3"-6" Wc, Maxitrol # R500-66-0003, With Vent Limiter #12a06 # 26-2265, Mainly Used In Indoor Applications To Limit The Amount Of, Escaped Gas In The Event Of A Diaphram Failue.
