Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart aftermarket strip warmers.
- Engineered to match existing Hobart units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Hobart 00-407522-00006 strip warmers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Vulcan Hart 00-407522-00006 5 Inch Thermostat Kit Fdth-1 Bulb 3/16 X 14-3/4 54
| Fits with Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 00-407522-00006 |
| Manufacturer Part # | 00-407522-00006 |
| Height | 3.25" |
| Width | 5" |
| Depth | 16.5" |
| Weight | 2.2 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 00-407522-00006 [ Type - Fdth-1 Kit ] Temp 300-650 ] [ Bulb 3/16 X, 14-3/4 ] [ Cap 54 ] [ Out 3/8 Fpt ] [ Includes Dial, # 22-1011 300-650 ], Old Style Black Dial # 22-1202 300-650, Vulcan, Heavy Duty Range/oven Std. & Convection "lobster", Gh3/72 Gh3/72c Gh3/72s Gh30 Gh30c Gh45 Gh45/72 Gh56, Gh56s Gh6 Gh60 Gh60/45 Gh60/72 Gh6045c Gh60t, Gh60t/45 Gh60t/72 Gh6c Gh6s Gh6t45c Gh72 Gh72/45, Ghm3/72 Ghm30 Ghm30c Ghm45 Ghm45/72 Ghm56 Ghm6, Ghm60 Ghm60/45 Ghm60/72 Ghm60t Ghm60t/45 Ghm60t/72, Ghm72 Ghm72/45
