- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Hobart 00-404053-00001 6 Inch Door Spring Yellow Steel Hooks Facing Same Direction
| Fits with Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | 00-404053-00001 |
| Manufacturer Part # | 00-404053-00001 |
| Height | 0.88" |
| Width | 0.88" |
| Depth | 6" |
| Weight | 0.5 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart 00-404053-00001 Door Spring Door Spring .135" Wire Total Length 6", 34 Coils Spring Coil .841" Dia Od X 4.484" Long, Hooks Face Same Direction., , Orig Has Yellow Paint On It., Vulcan 148l 148lc 160l 160l77r 160lc 24l 260l 260lc, 260lcc 36fl77r 36l 36l77r 36lc 481l 481lc 48l, 60fl77r 60l 60l77r 60lc 60lcc E24l E36l E48l E60l, Eg160 Eg36 Mg12
