RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart mixer parts and accessories.
- Authorized Hobart dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hobart 00-295157 mixer parts and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 00-295157 8 1/2 Inch Whip Wire Adaptable to 60 Quart Stainless Steel
| Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 00-295157 |
| Manufacturer Part # | 00-295157 |
| Height | 8.85" |
| Width | 9.35" |
| Depth | 17.65" |
| Weight | 6 lbs |
| Hazardous | False |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 00-295157 Material Stainless Steel Wires, Length 18 1/2" Overall, 470 Mm Overall, Width 8 1/2", 216 Mm, Note Used With Fmp# 205-1143 Mixer Bowl, 40qt Wire Whip, For Use On 60 80 & 140 Qt Mixers When Using An Adapatable, 40qt Bowl, Nsf Certified Y
