Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Hobart coffee cappuccino espresso equipment and accessories.
- Authorized Hobart dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Hobart 00-234301-313 coffee cappuccino espresso equipment and accessories
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Hobart 00-234301-313 Cartridge Water Filter 1/2 Micron Rated Cyst Reduction
| Manufacturer | Hobart |
|---|---|
| Model Number | 00-234301-313 |
| Manufacturer Part # | 00-234301-313 |
| Height | 20.5" |
| Width | 3" |
| Depth | 3" |
| Weight | 1.85 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Hobart 00-234301-313 Mh Filter Cartridge, Removes Chlorine Off Tastes Odor Dirt Scale And Cysts., 1/2 Micron Rated, High Volume 9 000 Gpm, Features Cyst Reduction Particulate Reduction, Scale Control Taste & Odor Reduction, Maximum Flow 1.67 Gpm (6.3 Lpm), Working Pressure 10 - 125 Psi (0.7 - 8.6 Bar) Non-shock, Max. Temp 35 - 100 F (2 - 38 C), Shipping Weight 3 Lbs, H 20.75" D 3.25" Certifications Nsf42 Nsf53
