Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Alegacy Foodservice Products deep fry and candy thermometers.
- Authorized Alegacy Foodservice Products dealer, ensuring genuine commercial smallwares and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Alegacy Foodservice Products CT84031 deep fry and candy thermometers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Alegacy Foodservice Products CT84031 Thermometer Candy/jelly/deep Fry 1-7/8" Dial
| Manufacturer | Alegacy Foodservice Products |
|---|---|
| Model Number | CT84031 |
| Manufacturer Part # | CT84031 |
| Maximum Temperature | 400°F (204°C) |
| Display | Dial Type |
| Minimum Temperature | 100°F (37°C) |
| Weight | 0.4 lbs |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Alegacy Foodservice Products, CT84031, Thermometer, candy/jelly/deep fry, 1-7/8" dial, mercury filled glass tube, 12" L, temperature range 100 to 400° F (40 to 200° C), adjustable container clip, dishwasher safe, 304 stainless steel with heat-resistant handle (item may be prohibited in certain U.S. states) (Packed By: 12 Each Per Case)
Certifications
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
