Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Alegacy Foodservice Products pizza peels.
- Authorized Alegacy Foodservice Products dealer, ensuring genuine commercial smallwares and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Alegacy Foodservice Products 531842 pizza peels
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Alegacy Foodservice Products 531842 Pizza Peel 18" X 19" 42" Overall Length
| Manufacturer | Alegacy Foodservice Products |
|---|---|
| Model Number | 531842 |
| Manufacturer Part # | 531842 |
| Blade Construction | Wood |
| Blade Size (Short Side) | 18" - 19" |
| Overall Length | 40" - 49" |
| Handle Construction | Wood |
| Blade Size (Long Side/Diameter) | 18" - 19" |
| Shape | Rectangular |
| Weight | 2.71 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Alegacy Foodservice Products, 531842, Pizza Peel, 18" x 19", 42" overall length, blade tapers at the tip and on both sides, seasoned lumber (Packed By: 12 Each Per Case)
