Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Alegacy Foodservice Products pizza peels.
- Authorized Alegacy Foodservice Products dealer, ensuring genuine commercial smallwares and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Alegacy Foodservice Products 5116 pizza peels
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Alegacy Foodservice Products 5116 Pizza Peel 12" X 14" 22" Overall Length
| Manufacturer | Alegacy Foodservice Products |
|---|---|
| Model Number | 5116 |
| Manufacturer Part # | 5116 |
| Handle Construction | Wood |
| Blade Size (Short Side) | 12" - 13" |
| Shape | Rectangular |
| Blade Size (Long Side/Diameter) | 14" - 15" |
| Overall Length | 20" - 29" |
| Blade Construction | Wood |
| Weight | 1.71 lbs |
About this item
Product Details
Product Details
Alegacy Foodservice Products, 5116, Pizza Peel, 12" x 14", 22" overall length, blade tapers at the tip and on both sides, seasoned lumber (Packed By: 12 Each Per Case)
