FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Advanced Gourmet batch freezer and heat combi machines.
- Authorized Advanced Gourmet dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Advanced Gourmet CATTABRIGA MASTERCHEF 12 batch freezer and heat combi machines
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Advanced Gourmet CATTABRIGA MASTERCHEF 12 Cattabriga Masterchef Heating & Freezing System
| Manufacturer | Advanced Gourmet Equipment |
|---|---|
| Model Number | CATTABRIGA MASTERCHEF 12 |
| Manufacturer Part # | CATTABRIGA MASTERCHEF 12 |
| Style | Floor Model |
| Height | 50.39" |
| Width | 19.88" |
| Depth | 27.56" |
| Weight | 485 lbs |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advanced Gourmet Equipment, CATTABRIGA MASTERCHEF 12, Cattabriga Masterchef Heating & Freezing System, floor model, (12) Liter capacity, (7) speed mixer, for the production of frozen desserts, pastry creams, custards, curds, pate choux, sauces, cake layers, mousses, jellies, poached fruits, confections & chocolate recipes, over 40 customizable programs, temperature control, heats and mixes ice cream bases, freezes in 10-20 min, 208-230v/60/3-ph, UL, NSF
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
