FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Advanced Gourmet ice cream and gelato batch freezers.
- Authorized Advanced Gourmet dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Advanced Gourmet CATTABRIGA F45 G ice cream and gelato batch freezers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Advanced Gourmet CATTABRIGA F45 G Cattabriga F45 Horizontal Batch Freezer/Ice Cream Machine
| Manufacturer | Advanced Gourmet Equipment |
|---|---|
| Model Number | CATTABRIGA F45 G |
| Manufacturer Part # | CATTABRIGA F45 G |
| Refrigeration | Self-contained Refrigeration |
| Style | Floor |
| Cooling | Water-cooled |
| Height | 56" |
| Width | 20" |
| Depth | 35" |
| Weight | 750 lbs |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advanced Gourmet Equipment, CATTABRIGA F45 G, Cattabriga F45 Horizontal Batch Freezer/Ice Cream Machine, floor model, (15) liter capacity, water-cooled, fully-automatic, self-contained, 208-230v/60/3-ph, UL, NSF
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.

