FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Advanced Gourmet batch freezer and heat combi machines.
- Authorized Advanced Gourmet dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Advanced Gourmet CATTABRIGA EASYMIX 120 REVO US batch freezer and heat combi machines
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Advanced Gourmet CATTABRIGA EASYMIX 120 REVO US Cattabriga Easymix 120 Heating & Freezing System
| Manufacturer | Advanced Gourmet Equipment |
|---|---|
| Model Number | CATTABRIGA EASYMIX 120 REVO US |
| Manufacturer Part # | CATTABRIGA EASYMIX 120 REVO US |
| Style | Countertop |
| Height | 40.6" |
| Width | 25.2" |
| Depth | 33.5" |
| Weight | 580 lbs |
| NSF | Yes |
| UL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advanced Gourmet Equipment, CATTABRIGA EASYMIX 120 REVO US, Cattabriga Easymix 120 Heating & Freezing System, countertop, 36/110 liter capacity, (8) variable speeds, Hot-Gas heating system, (3) automatic processing programs (65c, 85c & 90c), ultra fast cooling, Eco mode, 220v/60/3-ph, UL, NSF
Certifications
UL Listed
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
