RestaurantSupply.com is your trusted source for Advanced Gourmet soft serve machines.
- Authorized Advanced Gourmet dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Advanced Gourmet CATTABRIGA 703-BIB soft serve machines
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Advanced Gourmet CATTABRIGA 703-BIB Cattabriga Soft Serve Machine 21.26" X 35.43" X 64.17"
| Manufacturer | Advanced Gourmet Equipment |
|---|---|
| Model Number | CATTABRIGA 703-BIB |
| Manufacturer Part # | CATTABRIGA 703-BIB |
| Style | Floor Model |
| Hopper Quantity | 2 |
| Cooling | Air-cooled |
| Type | Air Pump |
| Height | 64.17" |
| Width | 21.26" |
| Depth | 35.43" |
| Weight | 850 lbs |
| NSF | Yes |
| CE | Yes |
| cULus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advanced Gourmet Equipment, CATTABRIGA 703-BIB, Cattabriga Soft Serve Machine, 21.26" x 35.43" x 64.17", (2) 12 qt tank capacity, (2) 22 qt bag-in-box capacity, monthly cleaning without disassembling most of the parts (check local codes), peristaltic pump, dialog system with real-time support, checks & changes the parameters of the machine, automatic software updates, 3x beater, self-closing spigot option, refrigerated cabinet, 208-230v/60/1-ph, 45.0 amps, NSF®, cULus LISTED, CE
Certifications
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
