FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Advance Tabco stainless steel top work tables 54-62 inch.
- Authorized Advance Tabco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Advance Tabco VKS-245 stainless steel top work tables 54-62 inch
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Advance Tabco VKS-245 60 Inch Work Table 14 Gauge Stainless Steel Top with Backsplash
| Manufacturer | Advance Tabco |
|---|---|
| Model Number | VKS-245 |
| Manufacturer Part # | VKS-245 |
| Width (side - side) | 60" Wide (side - Side) |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Table Edge Type | Countertop / Marine Edge |
| Depth (front - back) | 24" Deep (front - Back) |
| Top Gauge | 14 Gauge Top |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Splash Height | 10" Backsplash |
| Height | 45.5" |
| Width | 60" |
| Depth | 24" |
| Weight | 95 lbs |
| UPC | 747545168009 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advance Tabco, VKS-245, Work Table, 60"W x 24"D, 14 gauge 304 stainless steel top with countertop non drip edge, 10" backsplash, adjustable stainless steel undershelf, stainless steel legs & adjustable bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
