Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Advance Tabco hand sinks.
- Authorized Advance Tabco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Advance Tabco FC-WM-2519EF hand sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Advance Tabco FC-WM-2519EF Service Sink Splash Mount Faucet Provision Wall Mounted
| Manufacturer | Advance Tabco |
|---|---|
| Model Number | FC-WM-2519EF |
| Manufacturer Part # | FC-WM-2519EF |
| Bowl Depth (front to back) | 15" - 19" Front-to-back |
| Bowl Width (left to right) | 20" & Up |
| Faucet | Faucet Included |
| Bowl Height (rim to drain) | 10" Deep |
| Style | Wall Mounted |
| Height | 30.5" |
| Width | 25" |
| Depth | 19.5" |
| Weight | 58 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advance Tabco, FC-WM-2519EF, Service Sink, splash mount faucet provision, wall mounted, with electronic faucet, 16"W x 22"D x 10" deep bowl, 16 ga stainless steel 8-1/2"H backsplash, single faucet hole, includes 1-1/2" basket drain, stainless steel tubular wall supports, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
