FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Advance Tabco hand sinks.
- Authorized Advance Tabco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Advance Tabco FC-FM-48FV hand sinks
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Advance Tabco FC-FM-48FV Multiwash Hand Sink Splash Mount Faucet Provision With Toe-operated Push Valve
| Manufacturer | Advance Tabco |
|---|---|
| Model Number | FC-FM-48FV |
| Manufacturer Part # | FC-FM-48FV |
| Features | Multi-station |
| Bowl Depth (front to back) | 15" - 19" Front-to-back |
| Bowl Width (left to right) | 20" & Up |
| Style | Freestanding |
| Bowl Height (rim to drain) | 8" Deep |
| Faucet | Faucet Included |
| Height | 42.5" |
| Width | 48" |
| Depth | 19.5" |
| Weight | 97 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advance Tabco, FC-FM-48FV, Multiwash Hand Sink, splash mount faucet provision, with toe-operated push valve, 48"W x 19-1/2"D x 42-1/2"H (overall), 16" front-to-back x 8" deep (bowl size), 8-1/2"H backsplash, punched with (2) single faucet holes, gooseneck spouts, includes stainless steel legs & flanged feet, pedal bracket support, 3-1/2" rear basket drain, 16 gauge 304 stainless steel construction, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
