FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Advance Tabco beverage counters.
- Authorized Advance Tabco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Advance Tabco BEV-30-144R-GR beverage counters
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Advance Tabco BEV-30-144R-GR Beverage Table 144" W With 14" X 16" X 12" Deep Sink On Right With Faucet 4"OC
| Manufacturer | Advance Tabco |
|---|---|
| Model Number | BEV-30-144R-GR |
| Manufacturer Part # | BEV-30-144R-GR |
| Depth (front - back) | 30" |
| Width (side - side) | 144" |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Style | Cabinet Base With Open Shelf(s) |
| Height | 35.5" |
| Width | 144" |
| Depth | 30" |
| Weight | 550 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Advance Tabco, BEV-30-144R-GR, Beverage Table, 144" W, with 14" x 16" x 12" deep sink on right with faucet 4"OC, urn trough 5" x 36" with no splash drain plate, 14 gauge 304 stainless steel top with no drip counter top edge, 10" x 2" backsplash, glass rack with 4 slides, enclosed stainless steel base with bottom & intermediate undershelves, stainless steel legs, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
