Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Admiral Craft hot dog grills.
- Authorized Admiral Craft dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Admiral Craft HRG-07 hot dog grills
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Admiral Craft HRG-07 Adcraft Hot Dog Grill 12.90" L X 22.60" W X 7.32" H Manual Controls
| Manufacturer | Admiral Craft Equipment Corp. |
|---|---|
| Model Number | HRG-07 |
| Manufacturer Part # | HRG-07 |
| Type | Roller |
| Hot Dog Capacity | 10 - 19 Hot Dogs |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 1.21" |
| Width | 7.32" |
| Depth | 20.9" |
| Weight | 20.9 lbs |
| UPC | 646563002220 |
| ETLus | Yes |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Admiral Craft Equipment Corp., HRG-07, Adcraft Hot Dog Grill, 12.90" L x 22.60" W x 7.32" H, manual controls, (7) rollers, holds up to (18) hot dogs, dual temperature controls for separate cooking and holding zones, temperature up to 482°F, stainless steel construction, 120v/60/1-ph, 910 watts, 7.6 amps, NEMA 5-15P, ETLus, NSF
Certifications
ETLus
Certified by Intertek with an ETLus mark, this product complies with North American safety standards for electrical products.
