Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Admiral Craft electric (cold) beverage dispensers.
- Authorized Admiral Craft dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Admiral Craft ADC3BRDD electric (cold) beverage dispensers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Admiral Craft ADC3BRDD Adcraft Refrigerated Drink Dispenser (3) 3 Gallon Clear Polycarbonate Bowls
| Manufacturer | Admiral Craft Equipment Corp. |
|---|---|
| Model Number | ADC3BRDD |
| Manufacturer Part # | ADC3BRDD |
| Bowl Qty | 3 |
| Bowl Capacity (each) | 3.0 Gal |
| Height | 23.23" |
| Width | 23.58" |
| Depth | 17.8" |
| Weight | 86.24 lbs |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Admiral Craft Equipment Corp., ADC3BRDD, Adcraft Refrigerated Drink Dispenser, (3) 3 gallon clear polycarbonate bowls, continuous circulating rotary system, on/off switch, removable drip tray, silver/black finish, of stainless steel, plastic and copper construction, 120v/60/1-ph, 880 watts, 7.4 amps, NEMA 5-15P, CE, cETLus, ETL-Sanitation(ADC3BRDD)
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
