Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Admiral Craft bowl type non-carbonated frozen drink machines.
- Authorized Admiral Craft dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Admiral Craft ADC2BRDD bowl type non-carbonated frozen drink machines
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Admiral Craft ADC2BRDD Refrigerated Drink Dispenser (2) 3-gallon Bowls In Clear Polycarbonate
| Manufacturer | Admiral Craft Equipment Corp. |
|---|---|
| Model Number | ADC2BRDD |
| Manufacturer Part # | ADC2BRDD |
| Width | 16" - 21" Wide |
| Style | Manual Fill / Standard Pourover |
| Bowl Qty | Double |
| Capacity per Bowl | 3 - 4 Gallons |
| Height | 23.23" |
| Width | 16.14" |
| Depth | 17.8" |
| Weight | 69.22 lbs |
| UPC | 8.40343E+11 |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Admiral Craft Equipment Corp., ADC2BRDD, Refrigerated Drink Dispenser (2) 3-gallon bowls in clear polycarbonate, non-drip tap. removable drip tray, black and silver finish, R134A refrigerant, 120v/60/1-ph, 580 watts, 4.9amps, NEMA 5-15P, CE, ETL-Sanitation, cETLus
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
