Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Winco full pot floor model gas fryers.
- Authorized Winco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Winco NGGF-40-LP full pot floor model gas fryers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Winco NGGF-40-LP Spectrum™ Fryer Floor Model LP Gas
| Manufacturer | Winco |
|---|---|
| Model Number | NGGF-40-LP |
| Manufacturer Part # | NGGF-40-LP |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Type | Restaurant |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Sides |
| Fry pot | Stainless Steel Fry Pot |
| Basket Lifts | Without Basket Lifts |
| Filter | No Filter |
| Height | 45.3" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 31.3" |
| Weight | 145 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Winco, NGGF-40-LP, Spectrum™ Fryer, floor model, LP gas, 40 lbs. capacity, stainless steel fry pot, 3-tube, thermostatic controls, 200°F - 400°F temperature range, auto reset high limit, wire mesh crumb screen & basket hanger, includes (2) nickel plated wire baskets, stainless steel front & sides, casters, 90,000 BTU, CSA-Sanitation, CSA Flame, CSA Star
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
