Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Winco countertop gas charbroilers.
- Authorized Winco dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Winco NGCB-12R countertop gas charbroilers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Winco NGCB-12R Spectrum™ Charbroiler Natural Gas Countertop
| Manufacturer | Winco |
|---|---|
| Model Number | NGCB-12R |
| Manufacturer Part # | NGCB-12R |
| Control Type | Manual Controls |
| Heating Source | Radiant |
| Width (side - side) OA | 1 - 12" |
| Height | 15.5" |
| Width | 12" |
| Depth | 34.37" |
| Weight | 123 lbs |
| cCSAus | Yes |
| CSA-Sanitation | Yes |
| CSA Star | Yes |
| CSA Flame | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Winco, NGCB-12R, Spectrum™ Charbroiler, natural gas, countertop, 12"W x 34-7/16"D, (1) 35,000 BTU burner, 10 ga. stainless steel radiant burner cover, infinite heat controls, standing pilot light, reversible and adjustable cast iron grates, 3-1/2" full-width grease trough, removable grease trays, stainless steel insulated double wall body, cool-touch front plate rail, 3/4" rear gas connection with regulator, LP conversion kit, adjustable legs, non-skid feet, 35,000 BTU, CSA-Certification, CSA Flame, CSA Star
Certifications
CSA Sanitation NSF2
This item meets or exceeds the requirements of NSF/ANSI 2 as determined by the Canadian Standards Association (CSA) and is certified for the U.S. market.
CSA Flame
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds standards for gas or petroleum powered appliances.
CSA Star
The item has been tested by the Canadian Standards Association (CSA) to ensure that it meets or exceeds the requirements for gas-powered products in the U.S.
