FREE Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Waring hand immersion mixers.
- Authorized Waring dealer, ensuring genuine commercial food preparation and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Waring WSB550X hand immersion mixers
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Waring 14" Heavy-Duty Big Stik EvolutionX® WSB550X Immersion Blender
| Manufacturer | Waring |
|---|---|
| Model Number | WSB550X |
| Manufacturer Part # | WSB550X |
| Shaft Size | 11" - 14" Shaft |
| Speeds | Variable |
| Capacity (approximate) | 51 - 100 Quart (48.26 - 94.6 Liter) Capacity |
| Height | 29" |
| Width | 5" |
| Depth | 5.5" |
| Weight | 12.5 lbs |
| UPC | 40072106187 |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
| cULus | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Waring, WSB550X, Heavy-Duty Big Stix® EvolutionX® Immersion Blender, heavy duty, 60 qt. (15 gallon) capacity, 14" stainless steel removable shaft, variable speed motor, continuous ON feature, patented pivoting second handle, ergonomic dual-trigger handle and rubberized comfort grip, 1.5 HP, 120v/50/60/1-ph, 1145W, NEMA 5-15P, cULus, NSF
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.







