Delivery to:
RestaurantSupply.com is your trusted source for Blodgett bakery deck ovens.
- Authorized Blodgett dealer, ensuring genuine commercial restaurant equipment and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Blodgett BL-008-14 bakery deck ovens
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Blodgett Vulcan Hart BL-008-14 Oven Lamp 5 Inch Clear Non-Coated Glass 120v 50w
| Manufacturer | Vulcan Hart |
|---|---|
| Model Number | BL-008-14 |
| Manufacturer Part # | BL-008-14 |
| Height | 3" |
| Width | 5" |
| Depth | 4" |
| Weight | 0.1 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Vulcan Hart BL-008-14 Oven Lamp Clear Not Coated, [ 120v ] [ 50w ] Medium Base [traditional/ Regular Type, ][rated For 500 Degrees Or Lower], For Coated Bulb Suggest 120v 40w # 38-1116
